Świadectwo moralności Boya
Świadectwo moralności Boya
Rozmowa z Barbarą Winklową, znawczynią twórczości Boya, autorką książek "Tadeusz Żeleński (Boy) . Życie i twórczość" i "Boy we Lwowie"
Warszawski Klub Księgarza zaprasza dziś, na godzinę 17, na wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Żeleńskiego. Czy jest po temu specjalna okazja?
120. rocznica urodzin Boya, która wprawdzie już minęła, dokładnie 21 grudnia, ale ze względów -- nazwijmy je -- techniczno-organizacyjnych dopiero dzisiaj mogły "Iskry", bo to wydawnictwo jest głównym sprawcą imprezy, doprowadzić do spotkania na Starym Mieście miłośników twórczości autora "Brązowników".
Co mają "Iskry" wspólnego z Boyem?
Lokal. Dyrektor wydawnictwa, Wiesław Uchański doszedł do wniosku, że jego gabinet najprawdopodobniej mieści się w tym miejscu, gdzie było mieszkanie Boya. Bratanek pisarza, Władysław Żeleński potwierdził te przypuszczenia. Boy mieszkał wprawdzie na Smolnej w innym domu, który został zburzony, nawet na innym piętrze, ale reszta topografii się zgadza. To z tego miejsca obserwował Boy wydarzenia 1926 r. Z wychodzących na Aleje Jerozolimskie, na Muzeum Narodowe okien oglądał przewrót Piłsudskiego.
Dyrektor Uchański chciałby, żeby w siedzibie wydawnictwa znalazły się pamiątki po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta