Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne związki

12 stycznia 1995 | Prawo | KW

Polemiki

Niebezpieczne związki

Krzysztof Woźniak

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pani Katarzyny Jędrzejewskiej "Faktura bez prawa odliczenia" ("Rzeczpospolita" z 6 stycznia) . Omówiono w nim m. in. treść nowego przepisu § 35 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 8 grudnia 1994 r. w sprawie podatku od towarów i usług (w skrócie -- rozporządzenie) , nawiązującego do przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (w skrócie -- ustawa) . Autorka stwierdza w pewnym momencie: "jeżeli między kupującym a sprzedającym istnieją powiązania rodzinne, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy, to od 1 stycznia 1995 r. wystawiona między nimi faktura nie może być podstawą do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego".

Muszę przyznać, że zdumiała mnie taka konstrukcja prawa podatkowego, przede wszystkim z punktu widzenia jej celowości, a jednocześnie zaciekawiła ze względu na swoistą budowę przepisów, na podstawie których autorka dochodzi do wspomnianego wniosku. Jest to bowiem splot kilku przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, które poddane różnej interpretacji stwarzają mnogość rozwiązań.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament