Przemysł -- dobre perspektywy rozwojowe
Analiza fundamentalna Polfy Kutno
Przemysł -- dobre perspektywy rozwojowe
Maciej Lasek
Przemysł farmaceutyczny jest jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki. Na początku lat 90. nakłady na badania i rozwój w przemyśle farmaceutycznym stanowiły ok. 14 proc. wartości sprzedaży, tzn. procentowo niemal dwukrotnie więcej niż w przemyśle elektronicznym i ponad trzykrotnie więcej niż w przemyśle samochodowym. Ze względu na silne uzależnienie od zaplecza naukowo-badawczego oraz wysokie koszty badań i rozwoju, wytwarzanie leków jest domeną krajów rozwiniętych -- w 1990 roku na Europę Zachodnią, Stany Zjednoczone i Japonię przypadało łącznie ok. 95 proc. światowej produkcji farmaceutycznej.
Polski przemysł farmaceutyczny, rozpatrywany na tle światowym, wykazuje szereg poważnych niedomagań. Do najważniejszych należą:
-- rozdrobnienie, -- silne uzależnienie od państwa, -- niespełnienie norm jakościowych, -- luka naukowo-techniczna, -- niedostateczna orientacja rynkowa.
Mimo powyższych słabości, przemysł farmaceutyczny jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się gałęzi gospodarki polskiej. W 1993 roku produkcja wyrobów farmaceutycznych w cenach stałych wzrosła o 20, 4 proc. (z 3, 2 bln do 3, 8 bln starych zł) i była obok przemysłu oponiarskiego oraz produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta