Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przemysł -- dobre perspektywy rozwojowe

12 stycznia 1995 | Ekonomia | ML

Analiza fundamentalna Polfy Kutno

Przemysł -- dobre perspektywy rozwojowe

Maciej Lasek

Przemysł farmaceutyczny jest jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki. Na początku lat 90. nakłady na badania i rozwój w przemyśle farmaceutycznym stanowiły ok. 14 proc. wartości sprzedaży, tzn. procentowo niemal dwukrotnie więcej niż w przemyśle elektronicznym i ponad trzykrotnie więcej niż w przemyśle samochodowym. Ze względu na silne uzależnienie od zaplecza naukowo-badawczego oraz wysokie koszty badań i rozwoju, wytwarzanie leków jest domeną krajów rozwiniętych -- w 1990 roku na Europę Zachodnią, Stany Zjednoczone i Japonię przypadało łącznie ok. 95 proc. światowej produkcji farmaceutycznej.

Polski przemysł farmaceutyczny, rozpatrywany na tle światowym, wykazuje szereg poważnych niedomagań. Do najważniejszych należą:

-- rozdrobnienie, -- silne uzależnienie od państwa, -- niespełnienie norm jakościowych, -- luka naukowo-techniczna, -- niedostateczna orientacja rynkowa.

Mimo powyższych słabości, przemysł farmaceutyczny jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się gałęzi gospodarki polskiej. W 1993 roku produkcja wyrobów farmaceutycznych w cenach stałych wzrosła o 20, 4 proc. (z 3, 2 bln do 3, 8 bln starych zł) i była obok przemysłu oponiarskiego oraz produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament