Wyspy na końcu świata
Dzieje sporu o Falklandy są długie i złożone. Korzeniami sięgają epoki wielkich odkryć geograficznych. Brytyjczycy wiążą odkrycie Falklandów z Johnem Davisem, którego statek „Desire” został zepchnięty przez sztorm w pobliże wysp w 1592 roku. Dwa lata później do Falklandów dotarł Richard Hawkins, który nadał im miano Ziemia Dziewicy. Ostateczna, przyjęta w kartografii anglosaskiej nazwa archipelagu wiąże się z Johnem Stongiem, który pierwszy w 1690 roku przepłynął cieśninę oddzielającą wyspę wschodnią od zachodniej i ochrzcił archipelag imieniem lorda Falklanda.
Badacze południowoamerykańscy najczęściej przyjmują, że pierwszy postawił na nich stopę Estevao Gomez, szyper „San Antonio”, jednego ze statków wchodzących w skład ekspedycji Ferdynanda Magellana. Gomez wraz ze swą jednostką zdezerterował przed wejściem hiszpańskiej eskadry na Pacyfik. Używaną w Ameryce Południowej nazwę Malwiny zawdzięczamy zaś żeglarzom francuskim. W 1706 roku u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta