Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy „Strach” zaszkodzi dialogowi

05 stycznia 2008 | Kraj | Piotr Zychowicz
Kulminacyjnym momentem nowej książki Tomasza Grossa jest pogrom kielecki. Wykład na jego temat wygłosił Gross w 2006 roku w krakowskiej synagodze podczas 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Rzeczpospolita
Kulminacyjnym momentem nowej książki Tomasza Grossa jest pogrom kielecki. Wykład na jego temat wygłosił Gross w 2006 roku w krakowskiej synagodze podczas 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej

11 stycznia ukaże się polskie tłumaczenie głośnej książki Jana Tomasza Grossa „Strach”. Czy czeka nas ogólnonarodowa debata podobna do tej, jaką wywołali kontrowersyjni „Sąsiedzi”?

Nowa praca Grossa, która w USA ukazała się już półtora roku temu, dotyczy zabójstw Żydów na terenie okupowanej przez Związek Sowiecki Polski w latach 1945 – 1946. Według amerykańskiego badacza polskiego pochodzenia w całym kraju zginęło wówczas około 1,5 tysiąca Żydów (inni naukowcy nieco obniżają tą liczbę).

Wytłumaczenie zjawiska, jakie serwuje Gross, jest niezwykle proste. Polakami, którzy dokonali zabójstw, kierował tytułowy strach i poczucie winy. Strach przed odpowiedzialnością za współudział w Holokauście i możliwością upomnienia się przez Żydów o ich domy i inną własność zajętą przez polskich sąsiadów.

Morderstwa nie byłyby zaś możliwe, gdyby nie prymitywny antysemityzm głęboko osadzony w polskiej nacjonalistycznej i katolickiej tradycji. Kulminacyjnym momentem książki “Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści” (wyd. Znak) jest pogrom kielecki.

Po książce Grossa zachowam milczenie

Wydanie monografii w Stanach Zjednoczonych zostało przyjęte z euforią przez środowiska żydowskie i salony intelektualne. Jej entuzjastyczne recenzje ukazały się w czołowych, prestiżowych amerykańskich periodykach. Ich autorzy jeszcze bardziej wyostrzyli tezy Grossa i wiele ich wypowiedzi ocierało się o antypolonizm.

Najważniejszą recenzję napisaną w wyjątkowo emocjonalnym tonie umieścił na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7905

Spis treści

Aktywacja

Zamów abonament