Paragraf 22, a dlaczego nie inny?
Niemal dziesięć lat temu Anne Fadiman, amerykańska publicystka i dziennikarka, swego czasu naczelna inteligentnego pisma „The Smithsonian” (wydawanego przez muzeum), odniosła niespodziewany sukces wśród czytelników i krytyków tomikiem esejów „Ex libris”.
Nie wiem, czy Świat Literacki, jego polski wydawca, odbił sobie koszty edycji, ale chwała mu za tę nietypową u nas publikację, poświęconą w całości przyjemnościom, jakie daje obcowanie z książką. „At Large and at Small” (Allen Lane) to najnowszy zbiór pani Fadiman, tym razem obejmujący szerszą tematykę, choć z jednym motywem wiodącym: to przypomnienie i pochwała gatunku zwanego familiar essay, czyli eseju osobistego, niegdyś wielce popularnego nie tylko w krajach anglosaskich. Autorka w podtytule uprzedza, że w tomie znajdziemy „wyznania literackiego hedonisty” – zgodnie z założeniem eseju osobistego pisze o tematach jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta