Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowacki spór o „Ojca narodu”

05 stycznia 2008 | Plus Minus | Piotr Semka
Ksiądz Andrej Hlinka na uroczystości w Nitrze, z okazji 1100. rocznicy budowy pierwszego kościoła na ziemiach słowackich. 1933 r.
źródło: Rzeczpospolita
Ksiądz Andrej Hlinka na uroczystości w Nitrze, z okazji 1100. rocznicy budowy pierwszego kościoła na ziemiach słowackich. 1933 r.
Aresztowanie księdza Hlinki przez węgierskich żandarmów
źródło: fortuna print&adut
Aresztowanie księdza Hlinki przez węgierskich żandarmów

Wielu Polaków jest przekonanych, że tylko u nas żyje się sporami o przeszłość, nie wie, że na Słowacji, rozgorzał w zeszłym roku spór, który wyjaskrawił dramatyczne wybory naszych sąsiadów w poprzednim wieku

Z początkiem tego roku weszła w życie parlamentarna uchwała o „zasługach Andreja Hlinki dla państwowotwórczych zdolności narodu słowackiego i republiki słowackiej”.

Nazwisko księdza Hlinki mówi przeciętnemu Polakowi niewiele. To oczywiście konsekwencja słabej znajomości dziejów sąsiadów z drugiej strony Tatr. Starsi mieszkańcy Podhala pamiętają z lat wojny Hlinkową Gardę – paramilitarną formację, która dawała się we znaki naszym tatrzańskim kurierom w drodze przez Słowację na Węgry.

Parlamentarna dyskusja dotycząca wniosku o uznanie ks. Hlinki za Ojca Narodu wywołała w słowackich elitach żywe dyskusje. Przez media przeszła fala polemik. Przed parlamentem w Bratysławie przeciwnicy czczenia księdza występowali pod hasłem „Hitler – Hlinka – jedna linka” (jedna linia).

Jednocześnie miano Hlinki nosi jeden z wysokich orderów słowackich, po uzyskaniu niepodległości uczczono go pomnikami, między innymi na rynku w Żylinie, jego wizerunek widnieje na słowackim banknocie o jednym z najwyższych nominałów.

Kim więc był był Hlinka – patriotycznym kapłanem czy kimś, kogo można porównywać z wodzem III Rzeszy?

Samotny jak Słowak

27 października 2007 roku minęła setna rocznica wydarzeń z Czernovej, które dla naszych sąsiadów są symbolem walki o podmiotowość. Na początku XX wieku Słowacja należała do węgierskiej części...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7905

Spis treści

Aktywacja

Zamów abonament