Dziesięć kultowych książek polskich
Kultowe może być wszystko, zatem i każda książka, o ile za taką zostanie uznana. Tak też się dzieje: kultowymi stają się książki naszego dzieciństwa, a zwłaszcza wieku nastoletniego („życie po życiu” powieści Niziurskiego, Nienackiego, Bahdaja), kultowe są wiersze poetek piszących o miłości – Haliny Poświatowskiej i Małgorzaty Hillar, kultowy jest nawet „Kapitan Żbik”. A 30-40 lat temu kultową była książka obłożona w papier gazetowy, bo najprawdopodobniej skrywał on tytuł wydany w Paryżu. Na pewno kultowe były wydawnictwa drugoobiegowe. Tyle że w okresie prosperity podziemnych oficyn określenia „kultowe” nie używano, a już z pewnością nie nadużywano.
Kultowość jest kategorią przynależną do ściśle określonego czasu. Dlatego lista wybranych przeze mnie książek różni się zapewne od podobnych zestawień, które mogliby sporządzić zarówno starsi ode mnie, jak i młodsi czytelnicy „Rz”. Ograniczyłem się do książek wydanych po wojnie, nie sięgając już do II RP. „Swoje” tytuły – wszystkie wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne – uszeregowałem według dat ich pierwszej edycji.
1. Stanisław Rembek „Wyrok na Franciszka Kłosa” (1947)
– najlepsza książka o okupacji hitlerowskiej w Polsce. Spłaszczona i wykorzystana do poprawnościowych politycznie celów przez Andrzeja Wajdę w telewizyjnym filmie, jaki zrealizował w 2000 roku.
Ta historia policjanta, na którego organizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta