Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzecz o książkach

05 stycznia 2008 | Rzecz o Książkach

Magdalena Ślusarska, historyk kultury, dyrektor Instytutu Książki

Fikcja literacka

Jan Sztaundynger „Piórka prawie wszystkie” (Wydawnictwo Literackie)– najpełniejsza dotychczas edycja 2159 fraszek kontynuatora mistrzowskich tradycji Kochanowskiego, Reja, Potockiego. Nie tylko podejmował, zawsze dowcipnie, problematykę erotyczną, ale także zawarł w błyskotliwym skrócie refleksję nad losem ludzkim. Miejscami gorzką.

Literatura faktu

Jean-Jacques Courtine, Claudie Haroche „Historia twarzy“ (słowo/obraz terytoria) – historia prawa do ekspresji, wyrażania i panowania nad uczuciami w kontekście obowiązujących norm religijnych, kulturowych, etycznych, a nawet politycznych. Książka uświadamia, że popularna dzisiaj „mowa ciała” nie jest wymysłem współczesności.

Andrzej Nowak, historyk, profesor UJ

Fikcja literacka

Wojciech Albiński „Lidia z Kamerunu” (Twój Styl) – opowiadania Albińskiego (to już czwarty ich zbiór), arcydzieła precyzji i zwięzłości języka polskiego, czytać można na wiele sposobów. Dla przyjemności po prostu, ku przestrodze (Afryka Południowa to może Polska, tylko jakby nieco dalej?), dla oczyszczenia emocji – z dystansu, jaki daje sztuka narracji i mądrość narratora.

Literatura faktu

Grzegorz Błaszczyk „Dzieje stosunków polsko-litewskich”, t. II: „Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7905

Spis treści

Aktywacja

Zamów abonament