W gorących krajach bez gorączki
Lato w środku jesieni lub zimy funduje sobie coraz więcej Polaków. Aby urlop w egzotycznym miejscu naprawdę się udał, należy zatroszczyć się również o zdrowie.
Im wcześniej, tym lepiej. Oto alfabet podróżnika, który pomoże przygotować się do wyjazdu.
A jak apteczka
Jest niezbędna w dalekiej podróży, bo w krajach słabo rozwijających się dostęp do opieki medycznej, a także dostęp do leków może być utrudniony. W apteczce powinny się znaleźć leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe oraz środki stale przez nas przyjmowane.
B jak biuro podróży
Ma obowiązek poinformować o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na nas na miejscu. Bywa z tym jednak różnie. – Chciałem pojechać z żoną na urlop tam, gdzie jest ciepło – wspomina Marcin Meller, dziennikarz i podróżnik. – Powiedziałem pani w biurze, że z powodu malarii wolałbym, by nie była to Afryka. Na co usłyszałem, że tam nie ma tej choroby!
– Niektóre firmy piszą drobnym maczkiem w ubezpieczeniu podróży, że umowa nie uwzględnia chorób tropikalnych. Podczas kupowania wycieczki warto o to zapytać – przestrzega z kolei dr Leszek Nahorski, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.
C jak choroby
Najczęstszą dolegliwością podróżujących są biegunki. Cierpi na nie aż trzy czwarte turystów odwiedzających Egipt. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w Azji. Trzy na 100 osób spędzających urlop w tropikach, które się nie zaszczepiły,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta