Wielki strach przed poniedziałkiem
Obserwowany kryzys finansowy ze względu na jego wpływ na realną stronę gospodarki może potrwać nawet pięć lat, z czego jeden rok mamy za sobą – pisze prezes TFI Amathus i wykładowca Wydziału Zarządzania UW
W ostatni poniedziałek czwarty co do wielkości bank inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych złożył wniosek do sądu o ochronę przed wierzycielami, choć sama decyzja w tej sprawie została podjęta w weekend. W wyniku weekendowych rozmów doszło również do przejęcia innego dużego banku inwestycyjnego, który był blisko upadłości – Merrill Lynch – przez Bank of America. Poważne kłopoty ma również gigant ubezpieczeniowy American International Group, który walczy o przetrwanie.
O skali problemu świadczy również to, że kolejny raz główne banki centralne: Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz Narodowy Bank Szwajcarii, zdecydowały się na dodatkowe zasilenie globalnego systemu finansowego kwotą ponad 77 mld dolarów (przy czym nieznana jest skala interwencji Banku Szwajcarii). Warto przypomnieć, że tydzień przedtem, również w weekend, zostały podjęte decyzje o nacjonalizacji dwóch agencji: Fannie May oraz Freddie Mac – głównych pośredników odpowiedzialnych za dostarczanie kapitału do finansowania rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.
Fakt, że największe banki wycofały się z zakupu Lehman Brothers przy braku gwarancji państwa na zabezpieczenie potencjalnych przyszłych strat, może źle wróżyć
Dokładnie pół roku wcześniej, także w weekend, została podjęta decyzja o przejęciu przez bank JP Morgan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta