Przeoczenie limitu 30-krotności komplikuje rozliczenia z ZUS
Jeśli przychody pracownika liczone narastająco od początku roku przewyższają 85 290 zł, od tego momentu nie odprowadzamy za niego składek emerytalnych. Pilnowanie tej granicy to zadanie nasze i ubezpieczonego
Owa roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może przewyższać 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia określonego w ustawie budżetowe, czyli w 2008 r. 85 290 zł (MP z 2007 r. nr 97, poz. 1075). Weryfikując ten limit, płatnik zlicza przychody uzyskane z wszystkich tytułów przez pracownika, zleceniobiorcę czy chałupnika od 1 stycznia do 31 grudnia. Osoba, która ma równocześnie dwóch płatników, nie może upoważnić jednego z nich do nieopłacania od początku roku należnych składek, gdyż planuje osiągnąć limit 30-krotności.
Przykład 1Przychody pani Anny, zatrudnionej na umowę o pracę, osiągnęły we wrześniu br. roczny pułap podstawy składek emerytalnych i rentowej. Urodziła 10 października i od tego dnia firma będzie jej wypłacać zasiłek macierzyński. Z tytułu zasiłku kobieta spełnia wprawdzie warunki do podlegania ubezpieczeniom, ale nie należy od niego naliczać do końca tego roku składek emerytalnych i rentowych. Szef powinien za nią składać raporty ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx (zasiłek macierzyński), wykazując zerową podstawę wymiaru i zerowe składki emerytalne i rentowe. Składki te trzeba ustalać dopiero od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w styczniu 2009 r. Przypominam, że finansuje je budżet państwa.
Po przekroczeniu limitu 30-krotności nadal odprowadzamy składki na pozostałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta