Stwardnienie rozsiane zbiera żniwo
Szacuje się, że z tą ciężką neurologiczną chorobą żyje dzisiaj na świecie ok. 1,3 mln osób. Ale ich rzeczywista liczba może być znacznie wyższa – przekonują międzynarodowi eksperci, którzy prowadzą badania w tej dziedzinie
Wokół stwardnienia rozsianego (SM – sclerosis multiplex) aż roi się od tajemnic. Nie jest na przykład jasne, dlaczego dwukrotnie częściej niż mężczyzn dotyka ono kobiet. Nie wiadomo, dlaczego częściej występuje w państwach o klimacie chłodnym niż gorącym. Mało tego, lekarze i naukowcy nie znają przyczyny rozwoju stwardnienia rozsianego. Nie wiedzą nawet dokładnie, ile osób może cierpieć na tę chorobę!
Zagrożona młodość
To wniosek, jaki płynie z opublikowanego właśnie „Atlasu SM“. Jest on owocem trzyletnich badań koordynowanych przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodową Federację Organizacji SM (MSIF). Autorzy atlasu mają nadzieję, że jego pojawienie się nie tylko zwiększy świadomość społeczeństwa na temat choroby, ale także przyczyni się do rozwikłania tajemnic z nią związanych.
Co wiadomo o SM? Jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, u podłoża której leży tzw. demielinizacja włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Atakuje ludzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta