Czy wystawna, czy skromna, musi być wygodna
Urządzenie kuchni może kosztować nawet 200 tys. zł – zdradzają projektanci wnętrz. Ale to pomieszczenie można umeblować nawet za 579 zł. To od naszego gustu i zasobności portfela zależy, jakie meble czy blaty wybierzemy. Ważne, by kuchnia była funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków stało się przyjemnością
Kuchnia jest miejscem, w którym wszyscy domownicy powinni czuć się dobrze. Ale zanim rozpoczniemy meblowanie kuchni, powinniśmy dobrze rozplanować jej powierzchnię.
W zgodzie z ergonomią
Wszystkie kuchenne prace przebiegną szybciej, jeśli rozmieścimy niezbędne sprzęty zgodnie z zasadami kuchennej ergonomii. Warto pamiętać, by sprzęty i produkty konieczne do przygotowania posiłku znajdowały się w zasięgu ręki, tworząc tzw. trójkąt roboczy – zlew, lodówka, kuchenka. Nawet jeśli mamy dużą kuchnię, powinniśmy zgromadzić wszystko na powierzchni nie większej niż 15 mkw.
Wyposażenie kuchni i blaty robocze powinny tworzyć pewien ciąg zgodny z kolejnością czynności, jakie wykonujemy przy gotowaniu.
Kuchenny pasaż powinna otwierać lodówka, z której wyjmuje się żywność, obok należy umieścić zlewozmywak, dalej kuchenkę. Tuż przy niej warto wygospodarować miejsce na blacie, gdzie można będzie postawić gorące naczynia.
Po włosku czy po szwedzku
Jakie meble wybrać, by były ładne, modne i wygodne?
– Nie ma czegoś takiego, jak moda na meble w kuchni, choć w danym sezonie jedne podobają się bardziej, inne mniej – mówi Beata Kowalska, projektantka wnętrz. Jej zdaniem dziś najbardziej poszukiwane są meble o prostych formach i stonowanych kolorach. Coraz częściej też klienci chowają w szafkach cały sprzęt AGD. – Dziś nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta