Rodzina nie zawsze dostanie pieniądze po zmarłym pracowniku
Niedawno zmarł nasz pracownik. Był ubezpieczony na życie. Jako osobę uprawnioną do otrzymania odszkodowania w razie swojej śmierci wskazał swoją przyjaciółkę i tej osobie ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Żona i córka zmarłego domagają się od nas wypłacenia odprawy pośmiertnej. Czy w tej sytuacji im się ona należy?
Nie. Należy uznać, że wdowie i córce nie przysługuje w tym wypadku odprawa pośmiertna. Mają one jednak prawo do kwoty stanowiącej wyrównanie różnicy między odszkodowaniem a odprawą, jeśli wypłacone przyjaciółce zmarłego odszkodowanie było niższe niż należna rodzinie odprawa.
Wprawdzie pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, ale pieniądze z odszkodowania nie trafiły do osób wskazanych w kodeksie pracy jako uprawnione do otrzymania odprawy pośmiertnej. Takie wypadki zdarzają się, gdyż na ogół ubezpieczony (pracownik) może wskazać dowolną osobę uposażoną na wypadek swojej śmierci.
Uposażony otrzymuje odszkodowanie
Kodeks pracy nie wymaga od pracodawcy ubezpieczającego na życie pracowników ani decydowania za ubezpieczonych, kto otrzyma od ubezpieczyciela świadczenie na wypadek ich śmierci, ani kontrolowania, aby uposażonymi były wyłącznie osoby uprawnione do otrzymania odprawy pośmiertnej po pracowniku.
Art. 93 § 7 k.p. ogranicza się do stwierdzenia, że „odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, o których mowa w § 4, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z § 2 i 6”. Takie postanowienie należy interpretować tak: jedynym obowiązkiem szefa, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta