Najlepsze są mniejsze cuda
Wśród kandydatur zgłoszonych w naszym plebiscycie znalazły się też mniej znane krajobrazy i osobliwości przyrodnicze, w tym tropy dinozaurów na Kielecczyźnie i bajkowy Krzywy Las pod Szczecinem
Nie wiadomo, jaka siła wygięła w przedziwny sposób sosny w Nowym Czarnowie w pobliżu Gryfina. Jedni uważają, że zostały one w wieku siedmiu – dziesięciu lat celowo uszkodzone przez ludzi. Inni dopatrują się w tym ręki złych leśnych mocy, czarowników i nimf. A są i tacy, którzy twierdzą, że Krzywy Las to dzieło kosmitów. Istnieje też teoria, że w 1945 r. przeszła tędy kolumna czołgów, łamiąc i tratując młode drzewa.
Na skrawku lasu o powierzchni 1700 mkw., w pobliżu elektrowni Dolna Odra, rośnie w 22 równych rzędach ponad 400 jednakowo zdeformowanych sosen. Ich pnie na wysokości 10 – 50 cm zgięte są pod kątem prostym i na długości 1 – 3 m biegną równolegle nad ziemią, a potem znów wznoszą się w górę. Wszystkie pochylają się w jednym kierunku, na północ. Ten niesamowity las, jak z Makbeta – zwany również Bajkowym lub Czarodziejskim – nie rośnie, jakby się można spodziewać, gdzieś w środku dawnej puszczy, lecz tuż za ogródkami działkowymi i garażami pracowników elektrowni. Otaczają go zwykłe, proste sosny.
Krzywy Las ma ok. 75 lat. Pomijając możliwą interwencję ciemnych sił, wszystko wskazuje na to, że sosny zdeformowano, by uzyskać z nich surowiec do wyrobu przedmiotów z drewna o nietypowych kształtach. Najprawdopodobniej w tym przypadku popularnych w Europie w owym okresie, przed II wojną światową, mebli giętych, na przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta