Co nowego w przyszłej ustawie o biegłych rewidentach
Projekt ustawy o biegłych rewidentach dyskryminuje małe i średnie firmy audytorskie oraz upolitycznia nadzór publiczny – uważa biegły rewident Mariusz Andrzejewski
Projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym jest wynikiem konieczności wdrożenia, w ciągu dwóch lat, postanowień dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r. Do 12 czerwca 2008 r., z niezrozumiałych względów, Ministerstwo Finansów trzymało w tajemnicy wszelkie propozycje, które były opracowywane przez zespół powołany w MF.
Dyskryminacja małych i średnich
Projektowane rozwiązania są niekorzystne dla małych i średnich firm audytorskich, natomiast faworyzują duże podmioty uprawnione do ustawowego badania sprawozdań finansowych. Wymienia się w nim narzędzia, które mogą spowodować przyspieszenie przejmowania małych firm audytorskich przez duże lub ich likwidację. Teza taka nasuwa się po analizie propozycji kar, którym podlegać będą firmy audytorskie – w wysokości nawet 250 tys. zł.Wprowadzenie tego przepisu w życie może spowodować dwie zasadnicze zmiany: po pierwsze – jeżeli mała lub średnia firma otrzyma karę powyżej jej rocznych przychodów, oznaczać to będzie dla niej upadłość, po drugie – małe i średnie firmy, broniąc się przed tego typu zagrożeniem, będą zmuszone do ubezpieczania się na wyższe, aniżeli dotychczas, kwoty.
Mieszane uczucia budzi także art. 79 projektu. Mówi on o konieczności zamieszczenia na stronach internetowych spółek audytorskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta