Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Malując, zanieczyszczasz środowisko
Nasza firma budowlana wykonuje roboty spawalnicze i malarskie na budowach budynków mieszkalnych. Czy powinna wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska ze względu na emisję pyłów podczas spawania i emisję gazów w czasie malowania farbami ftalowymi powierzchniowymi chlorokauczukowymi i z użyciem rozpuszczalników?
Tak. Takie farby zawierają lotne substancje, które odparowują, czyli są wprowadzane do powietrza. Przyjmuje się, że tyle związków lotnych zostało wprowadzonych do powietrza, ile ich farby zawierają. Zawartość związków lotnych jest zazwyczaj podana na opakowaniu. Jeśli tak nie jest, trzeba pytać o to wprowadzających na rynek. Za tę ilość substancji trzeba więc zapłacić, o ile wyliczona kwota przekracza 400 zł półrocznie. Zawsze natomiast trzeba złożyć stosowne sprawozdanie.
Przy robotach spawalniczych także wprowadzane są zanieczyszczenia. Jeśli nie da się wyliczyć emisji, trzeba ją oszacować. Przestrzegamy, że zdarzają się w takich sytuacjach problemy z uznaniem tego przez urzędy marszałkowskie. Niestety stawek ryczałtowych dla prac spawalniczych nie ma.
Podstawa prawna:
art. 284 i nast. prawa ochrony środowiska (DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150 ze zm.);
rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU z 2005 r. nr 260, poz. 2176 ze zm.)