Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tańsze leki nie są gorsze

09 grudnia 2008 | Nauka | Piotr Kościelniak

Nie ma żadnych dowodów na to, że tańsze odpowiedniki lekarstw, tzw. generyki, ustępują w czymkolwiek preparatom oryginalnym. Ich stosowanie może przynieść gigantyczne oszczędności – przekonują amerykańscy naukowcy

Czy zawsze to, co droższe i oryginalne, musi być lepsze? Ta zasada nie sprawdza się w przypadku lekarstw. Chodzi o leki innowacyjne – oryginalne, chronione patentami i drogie oraz leki odtwórcze (generyki) będące ich zamiennikami. Mają one te same substancje czynne (czyli najważniejszy składnik) i takie samo działanie.

Ponieważ generyki pojawiają się na rynku już po wygaśnięciu patentów na leki oryginalne, oferowane są w znacznie niższej cenie.

Ile za pigułkę

– Wielu lekarzy uważa, że oryginały są lepsze, a pacjenci sądzą, że drogie markowe preparaty są skuteczniejsze – tłumaczy dr Aaron Kesselheim z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard Medical School. Kierowany przez niego zespół przeanalizował wyniki aż 30 badań wykonanych od 1980 roku. Skoncentrowano się na dziewięciu kategoriach leków używanych w kardiologii.

Rezultaty tych badań nie spodobają się największym firmom farmaceutycznym. Opublikowane w „Journal of American Medical Association” wyniki są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8188

Spis treści
Zamów abonament