Bez współpracy z bankiem się nie obejdzie
Większość instytucji ma specjalną ofertę dla firm, które korzystają z funduszy unijnych. Jednak nie zawsze jest ona tańsza od standardowych kredytów inwestycyjnych
Na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych przyznanych Polsce na lata 2004 – 2006 banki udzieliły w sumie ok. 8 mld zł kredytów. Teraz kwota ta powinna wzrosnąć, bo funduszy UE do wykorzystania w latach 2007 – 2013 jest znacznie więcej. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oszacował, że na finansowanie projektów unijnych banki mogą przeznaczyć 10 mld zł rocznie.
Dotychczasowa praktyka pokazuje, że ponad 70 proc. firm, które otrzymały dotacje, korzystało w mniejszym lub większym zakresie z pomocy banków. Teraz odsetek ten może być nawet wyższy, ponieważ większość instytucji rozdzielających unijne wsparcie wymaga, by beneficjenci finansowali częściowo swoje inwestycje kredytami nawet wtedy, gdy mają wystarczające środki własne. Zweryfikowanie projektu przez bank daje bowiem większą gwarancję, że zostanie on efektywnie zrealizowany.
Ekstrausługi zamiast niskiej ceny
Banki odpowiadają na to zapotrzebowanie. Większość z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta