Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie nie może być krzywdzące

09 grudnia 2008 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Wykonawca może żądać dopłaty do ustalonego w kontrakcie wynagrodzenia ryczałtowego, jeśli wskutek zmiany okoliczności groziłaby mu rażąca strata

Tak uznał Sąd Najwyższy w ważnym zarówno dla inwestorów, jak i wykonawców wyroku z 20 listopada 2008 r. (III CSK 184/ 08).

Ceny materiałów w górę

Początek tej sprawie dała umowa o roboty budowlane zawarta we wrześniu 2005 r. między wykonawcą, spółką akcyjną Dombud, a inwestorem – gminą miejską Kraków. Wykonawca zobowiązał się w niej do wybudowania kilku budynków, które miały zwiększyć zasób mieszkaniowy gminy. Wynagrodzenie ryczałtowe, a więc co do zasady sztywne, ustalano w tej umowie w wysokości zakładającej, że cena 1 mkw. mieszkania, z uwzględnieniem kosztów infrastruktury towarzyszącej, wyniesie ok. 2,5 tys. zł. Dombud przy kalkulowaniu tej ceny i swego wynagrodzenia posłużył się wskaźnikami i prognozami wzrostu cen materiałów budowlanych publikowanymi w fachowym periodyku „Sekocenbud”, z którego w takich wypadkach korzystają zwykle wykonawcy robót budowlanych. Przyjął wzrost tych cen na poziomie ok. 4 proc. na kwartał i ok. 16 proc. w skali rocznej.

Inwestycja zgodnie z umową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8188

Spis treści
Zamów abonament