Formalności załatwimy e-mailem
Kilka nowych rodzajów podpisu elektronicznego ma go upowszechnić w obrocie handlowym i kontaktach z urzędnikami. E-podpis ma być tańszy i bardziej użyteczny, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli
Tak wynika z projektu ustawy o podpisach elektronicznych, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki.
Projekt przewiduje kilka nowych form e-podpisu. Ma to dać urzędom i firmom większe możliwości wyboru. Niektóre rodzaje podpisu zaawansowanego będą też dostępne dla osób prawnych. Dzięki temu podpis będzie związany z podmiotem, a nie z określoną osobą fizyczną.
Rozliczający się elektronicznie np. z ZUS lub fiskusem nie musieliby wtedy mieć kilku e-podpisów na wypadek choroby lub urlopu któregoś z uprawnionych pracowników. Będzie też elektroniczna pieczęć.
Firmom łatwiej
Zwykły e-podpis pozostanie. Pojawią się też trzy rodzaje podpisu zaawansowanego, tak aby można było z niego korzystać, nie tylko mając kwalifikowany certyfikat i specjalne urządzenie, ale też jedynie odpowiednie oprogramowanie na komputerze. Ma on umożliwić np. wysyłanie faktur elektronicznych.
Większy wybór
Jednym z rodzajów e-podpisu zaawansowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta