Łatwiej będzie ścigać w Europie zagranicznych dłużników
Już za kilka dni przedsiębiorcy sprzedający towar za granicę będą mogli dochodzić roszczeń pieniężnych na podstawie europejskiego nakazu zapłaty
Możliwość taką daje rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz. Urz. UE L 399 z 30 grudnia 2006 r.).
Wybór postępowania dotyczącego europejskiego nakazu zapłaty jest możliwy wówczas, gdy sprawa ma charakter transgraniczny, a więc gdy przynajmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim niż państwo sądu rozpoznającego sprawę (np. powód jest z Polski, a pozwany z Niemiec). Miejsce zamieszkania ustala się zgodnie z art. 59 i 60 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.
Jaki sąd będzie właściwy
Przy ustaleniu jurysdykcji krajowej dotyczącej ENZ przepisy odsyłają do rozporządzenia 44/2001. Jeśli jednak roszczenie dotyczy konsumenta, to właściwy jest wówczas wyłącznie sąd, w którym strona pozwana (konsument) ma miejsce zamieszkania.
PrzykładWierzyciel z Polski chce dochodzić roszczenia pieniężnego od dłużnika z Niemiec, który jest konsumentem. Musi go pozwać przed właściwy sąd niemiecki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta