Problemy z odszkodowaniem za wywłaszczone nieruchomości
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie daje podstaw do skorzystania z instytucji przedawnienia określonej w kodeksie cywilnym – dowodzi adwokat, który współpracuje z Kancelarią Prawniczą Tetkowski i Partner w Warszawie
Niejasno formułowane przepisy prawa często powodują, iż w podobnych sprawach zapadają różne rozstrzygnięcia. Jednym z przykładów wadliwej legislacji jest przepis ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2004 r. nr 261 poz. 2603 ze zm.; dalej ustawa) dotyczący odpowiedniego stosowania kodeksu cywilnego. Niestety, regulacja ta jest interpretowana przez organy administracji publicznej w sposób rażąco sprzeczny z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawnego oraz prawa do własności. Nadużycie polega na automatycznym stosowaniu instytucji przedawnienia wobec roszczeń obywateli, których bezprawnie pozbawiono własności nieruchomości.
Ustawowe zasady
Na mocy art. 128 ust. 1 ustawy wywłaszczenie z własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tych praw. Odszkodowanie ustala starosta (wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej) w decyzji o wywłaszczeniu. Jeśli pozbawienie praw do nieruchomości nastąpiło bez ustalenia odszkodowania, starosta wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu.
Szczegółowe warunki wypłaty odszkodowania określa art. 132 ustawy stanowiący, iż co do zasady zapłata odszkodowania następuje jednorazowo, w terminie 14 dni od daty, w której decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu, zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta