Informacje ekologiczne znajdziesz w Internecie i w urzędach
Przedsiębiorcy, podobnie zresztą jak wszyscy obywatele, mogą żądać informacji o środowisku. Jakość wód, powietrza czy sąsiedztwo obiektów uciążliwych czasem przesądza o sukcesie lub porażce inwestycji
Nowa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU z 2008 nr 199 poz. 1227) określa dokładnie, z jakich informacji i na jakich zasadach można korzystać.
Wprawdzie praktycznie takie same prawa daje od 2001 r. podpisana przez Polskę konwencja z Aarhaus, ale do 14 listopada br. międzynarodowe przepisy kryły się w przepastnym prawie ochrony środowiska, a niekiedy w innych ustawach. Urzędnicy zaś często udawali, że o tym nie wiedzą, i odmawiali informacji. Teraz się tak łatwo nie wymigają, bo kwestie związane z udostępnianiem informacji znalazły się w odrębnej ustawie. Jest w niej też obszerny katalog informacji i raportów, do których udostępniania zobowiązane są poszczególne urzędy. Będą musiały wyznaczyć pracownika do udzielania takich informacji. Tak więc klienci nie powinni być odsyłani od pokoju do pokoju, tylko od razu trafić do właściwej osoby.
Najważniejsze jest to, że ustawa jednoznacznie stwierdza, iż z informacji skorzystać może każdy, niezależnie od tego, czy ma w tym interes prawny lub faktyczny.
Dlatego urzędnik nie powinien pytać, do czego jest potrzebna konkretna informacja, a z pewnością przedsiębiorca nie musi odpowiadać mu na takie pytanie.
Na wniosek lub ustnie
Niektóre informacje środowiskowe można uzyskać od ręki. Ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta