Polskie barwy Stanów Zjednoczonych
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monety upamiętniające 400. rocznicę polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej
Polacy odegrali dużą rolę w pionierskim okresie osadnictwa na ziemi amerykańskiej. Podkreślają to, choć niezbyt często, nawet przywódcy USA. George Bush podczas wizyty w Polsce w 2001 r. powiedział, że Polacy nie tylko założyli w Ameryce pierwszą fabrykę, ale i zorganizowali pierwszy strajk.
Choć istnieją liczne legendy na temat tego, kiedy pierwsi Polacy zjawili się w Ameryce Płn. – np. o polskim żeglarzu Janie z Kolna, który miał dotrzeć do wybrzeży Ameryki Płn. już w 1476 r., czy o szlachcicu Franciszku Warnadowiczu, który jako Francesco Fernandez miał uczestniczyć w pierwszej wyprawie Kolumba w 1492 r. – to z pewnością Polacy byli już w służbie korsarza, pisarza i poety sir Waltera Raleigha. Ten głośny żeglarz angielski z przełomu XVI i XVII w., inicjator i poplecznik skolonizowania przez Anglików Ameryki Płn., po uzyskaniu patentu królowej Elżbiety I zorganizował kilka ekspedycji do wschodnich wybrzeży nowego kontynentu. Na cześć „królowej dziewicy” nazwał je Wirginią. Celem przedsięwzięcia było uniezależnienie się Anglii od importu drewna na maszty, smoły, potażu oraz innych produktów przemysłu leśnego z terenów Polski i Rosji. Pierwsza wyprawa z 1585 r. zakończyła się jednak niepowodzeniem – z powodu kłótni wśród osadników i wrogiej postawy Indian osadę opuszczono. Nieudane też były dwie następne podróże Raleigha: w 1587 i 1588 r., w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta