Nie będzie podatku od użyczanej nieruchomości
Podatnicy, którzy nieodpłatnie przekazują do używania należący do nich budynek lub działkę, nie będą już musieli płacić podatku. Dziś w takiej sytuacji muszą go uiszczać obie strony umowy. Powoduje to, że jest ona całkowicie nieopłacalna
Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym podmiotom uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Tak wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od zasady są wyjątki
Na szczęście przepisy przewidują kilka wyjątków od tej bardzo fiskalnej zasady. Nie ustala się przychodu w sytuacji udostępnienia lokali lub budynków mieszkalnych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których jest to nieodpłatne świadczenie traktowane jako przychód z pracy.
Ponadto przychodu nie ustala się, gdy właściciel oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności:
- naukowej,
- naukowo-technicznej,
- oświatowej,
- oświatowo-wychowawczej,
- kulturalnej,
- w zakresie kultury fizycznej i sportu,
- ochrony środowiska, dobroczynności,
- ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
- rehabilitacji zawodowej i społecznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta