Jak podzielić zysk, gdy spółka ma stratę
Przedsiębiorcy będą mieli kłopot z rozliczeniem niepodzielonego zysku spółki, gdy wykaże ona stratę lub gdy część wspólników zrezygnuje z udziału w spółce osobowej. Przepisy w tym względzie są niejasne i będą źródłem licznych sporów z fiskusem.
Jeszcze na etapie przygotowywania zmian w ustawach podatkowych Ministerstwo Finansów przyznało, że przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową wymienioną w kodeksie spółek handlowych budzi wątpliwości.
Niejasne przepisy
Chodziło o ustalenie, czym – do celów podatkowych – są środki zgromadzone jako kapitał zapasowy lub pozostające na funduszu celowym, pochodzące z niepodzielonego i niewypłaconego zysku z lat poprzednich. MF postanowiło uciąć te spekulacje i potraktować ten zysk jako przychód, który podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przepisy są jednak nieprecyzyjne, a w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wręcz nie ma regulacji określających zasady, według których ten niepodzielony zysk ma być opodatkowany.
Przychód czy dochód
Przede wszystkim nie ma przepisu, który określiłby, czy niepodzielony zysk jest dochodem czy – tak jak w wypadku dywidendy – przychodem. Bo mówiąc o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta