Lustracja: zła ustawa źle stosowana
Utrzymywanie w ustawie uregulowania w każdym szczególe identycznego z przepisem uznanym przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją jest rażącym błędem legislatora – uważa profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Winczorek.
W akcie z 14 lutego 2007 r. o zmianie tzw. ustawy lustracyjnej z 11 kwietnia 2006 r. oraz ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zmodyfikowano bardzo wiele ich przepisów. Całość regulacji dotyczącej Instytutu została zawarta w tekście jednolitym ustawy o IPN opublikowanym jako załącznik do obwieszczenia marszałka Sejmu z 29 marca 2007 r. (DzU nr 63, poz. 424). W nowelizacji z lutego 2007 r. nadano nowe brzmienie, między innymi, art. 30, 31 ustawy o IPN.
Dwa wyroki
Istotne fragmenty tych artykułów sprzed ostatniej nowelizacji były już przedmiotem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2005 r. (K 31/04) i uznane zostały za niezgodne z art. 47 oraz art. 51 ust. 3 i 4 konstytucji, ponieważ pozbawiały osoby inne niż pokrzywdzone prawa do uzyskania informacji o posiadanych przez IPN dokumentów, które ich dotyczyły. Niekonstytucyjne okazało się również pozbawienie takich osób prawa załączania do zbioru tych dokumentów własnych uzupełnień, sprostowań, uaktualnień, wyjaśnień itp.
Po dokonanej w 2007 r. nowelizacji ustawy o IPN jej sprawa ponownie stanęła na wokandzie. W wyroku z 15 maja 2007 r. (K 2/07) Trybunał stwierdził niekonstytucyjność zmienionego w wyniku tej nowelizacji art. 30 ust. 2 pkt 2. W uzasadnieniu przypomniał, że konstytucja statuuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta