Po godzinach
Od antycznej teokracji po swojski socrealizm
Dziś w kinie Luna niepowtarzalna okazja zapoznania się z twórczością filmową zmarłego przed rokiem Jerzego Kawalerowicza.
Młodsi kinomani pamiętają go głównie z „Quo Vadis” – jednego z najdroższych, a zarazem najczęściej wyszydzanych produktów rodzimej kinematografii. Na szczęście Luna postawiła na tytuły zupełnie inne.
Nie zabraknie więc magnum opus Kawalerowicza, a mianowicie „Faraona” (godz. 16), gdzie niezapomniane role zagrali Jerzy Zelnik i Barbara Brylska. Zainteresowania reżysera wykraczały jednak poza obrazki z Rzymu czy Egiptu. Radził sobie z repertuarem kameralnym i współczesnym. Co prawda „Cień” (godz. 12) i „Pod Gwiazdą Frygijską” (godz. 21) drażnią ideologią socrealistyczną, ale zdradzają realizatorski kunszt. Kawalerowicz bywał nowoczesny i przekorny. „Gra” (godz. 14.15) czerpie z francuskiej nowej fali, a zrobiony wbrew Polskiej Szkole Filmowej „Pociąg” (godz. 19.15) zaskakuje psychologią
—flint
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 12 – 21, bilet na każdy seans 5 zł.
Chór Cantores Minores w UtopiiNajpierw tradycyjne kolędy, potem dynamiczne klubowe brzmienia
Być może część słuchaczy odbierze pomysł zaproszenia do klubu chóru chłopięco-męskiego za nieco ekstrawagancki, ale Utopia lubi takie rozwiązania. Za sprawą Cantores Minores...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta