Marże banków przerosły możliwości klientów
Jeśli bank zaoferuje kredyt z marżą w wysokości 2 pkt lub niższą, to jest to dobra oferta. Aby zniechęcić klientów do franka szwajcarskiego, niektóre banki ustaliły marże nawet powyżej 6 pkt
Rz: W jakiej walucie chcą dziś zadłużyć się ci, którym wystarcza zdolności kredytowej, aby pożyczyć pieniądze od banku? Nadal większość chce pożyczać we franku szwajcarskim?
Krzysztof Oppenheim: Gdyby frank szwajcarski był dostępny na takich zasadach, jak przed kryzysem, niemal każdy klient brałby kredyt w tej walucie. Dlaczego? Z dwóch powodów: LIBOR spadł do wyjątkowo niskiego poziomu (ok. 0,8 proc.), a frank mocno podrożał w stosunku do złotego, więc ryzyko kursowe jest w tej sytuacji dużo mniejsze niż np. w lipcu czy w sierpniu tego roku.
Jaki procent potencjalnych klientów – w związku z droższymi kredytami i ostrzejszymi warunkami – na pożyczkę nie ma dziś szans?
Niestety to bardzo liczna grupa. Sądzę, że odpadło około 3/4 potencjalnych kredytobiorców. Z tego duża część osób, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta