Kto za szybko płaci VAT, ma kłopoty z urzędem
Firma, która wykaże podatek wcześniej, niż należy, ma zaległość za miesiąc, w którym powinna to zrobić. Fiskus uważa, że musi zapłacić od niej odsetki. Jest szansa, że ta zasada zmieni się po Nowym Roku
Nowelizacja ordynacji podatkowej wchodząca w życie 1 stycznia 2009 r. uchyla bowiem art. 73 § 1 pkt 6, określający szczególny moment powstania nadpłaty w VAT.
Nadgorliwość w rozliczeniach...
Ustawa o VAT w stosunku do niektórych usług określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to m.in. usług budowlano-montażowych, transportowych czy spedycyjnych (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT). W tego rodzaju działalności obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W praktyce wiele firm wykazuje obowiązek podatkowy zgodnie z ogólnymi zasadami, tj. z chwilą wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT), a w razie konieczności potwierdzenia sprzedaży fakturą – z chwilą jej wystawienia, nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).
PrzykładPrzedsiębiorca wykonał usługę budowlaną 23 października 2007 r. i następnego dnia wystawił fakturę. Inwestor zapłacił 7 listopada 2007 r. (zachowując 14-dniowy termin płatności). Przedsiębiorca przedwcześnie rozpoznał moment powstania obowiązku podatkowego i wykazał VAT należny z tytułu tej usługi już w rozliczeniu za październik 2007 r. Podatek zapłacił 20 listopada 2007 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta