Większość osób otyłych jest nieszczęśliwa
Rozmowa z dr Ewą Matyską-Piekarską z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie
Rz: Czy otyłość jest chorobą?
Ewa Matyska-Piekarska: W przeszłości uważano, że to tylko problem estetyczny, ale ponad dziesięć lat temu została wpisana na listę chorób, ma swój numer statystyczny. Badania pokazują, że już co drugi Polak ma nadwagę lub otyłość. Jak każde inne schorzenie, otyłość wymaga leczenia. Nieleczona daje poważne następstwa.
Jakie?
Zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, hiperlipidemii (podwyższone stężenie cholesterolu) i choroby niedokrwiennej serca. Otyli częściej chorują na zwyrodnienie stawów, kamicę pęcherzyka żółciowego, niektóre nowotwory. Osoby otyłe mają też najczęściej gorszy nastrój, czują się mniej atrakcyjne, osiągają mniejsze efekty w pracy. Otyłość powoduje zatem obniżenie jakości życia.
A może to moda na szczupłą sylwetkę czyni życie osób z nadwagą i otyłością tak smutnym?
Oczywiście, moda kreująca szczupłą sylwetkę powoduje, że osoba z nawet niewielką nadwagą może czuć się źle. Często również partnerzy nie potrafią wspierać i właściwie zachęcać do odchudzania. Wielu naszych pacjentów skarży się, że partner lub partnerka mówi im: „Zrób wreszcie coś ze sobą”. Kobieta, która słyszy to od rana do wieczora przestaje wierzyć, że jest atrakcyjna. A jeżeli czuje się nieatrakcyjna, wpływa to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta