Firmom łatwo nie będzie, ale bankom też
Jeśli bank osiąga dobre wyniki i wypracowuje zysk, pracownicy otrzymują swój udział - mówi Mariusz Grendowicz prezes BRE Banku
Rz: Czy polscy bankowcy nie zarabiają za dużo?
Zarobki, szczególnie osób pracujących w sprzedaży, powinny być powiązane z wynikami, i to nie tylko tego konkretnego pracownika, ale także jego zespołu i całej organizacji. Tak jest w BRE Banku, gdzie wynagrodzenie wszystkich pracowników składa się z dwóch części, stałej i zmiennej, czyli wypłacanego co roku bonusu. Taki system pozwala nam szybko reagować i dostosowywać wysokość wynagrodzenia do obecnej sytuacji na rynku, bez niepotrzebnych i długotrwałych zmian w regulaminach czy zarządzeniach wewnętrznych.
Czyli skoro sektor miał zyski, bankowcy i prezesi mają prawo do wysokich pensji?
Zasada jest prosta, jeśli bank osiąga dobre wyniki i wypracowuje zysk, pracownicy otrzymują swój udział, jeśli nie, nie otrzymują bonusów i premii.
UOKiK skierował wczoraj do sądu pozew w związku z umowami pana banku z klientami, którzy za sprawą tzw. procedury decyzji zarządu mają nadal wysokie oprocentowanie kredytów we frankach sięgające około 4 proc., wobec stawki LIBOR na poziomie około 0,5 proc. Co pan na to?
Pozew nie wpłynął jeszcze do banku, trudno zatem komentować szczegółowo argumentację w nim zawartą.
Ale czy planuje pan zmiany warunków umów?
Inne warunki ekonomiczne w sposób niebudzący wątpliwości zmieniają także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta