Świąteczny alfabet
Alleluja!
Alleluja, czyli wychwalajcie Pana – starotestamentowy zwrot nawołujący do głoszenia chwały Jahwe. „Alleluja! Żyw już jest śmierci Zwyciężyciel; dziś z grobu swego powstaje, Chrystus, nasz grzesznych Wybawiciel. Wieczny nam żywot nastaje” – głoszą słowa prastarej pieśni wielkanocnej. Wesołego alleluja! – życzymy sobie tradycyjnie z okazji Wielkanocy. A także: kolorowych pisanek, smacznego jajka i mokrego dyngusa.
Baranek
Baranka – z cukru, z masła lub ciasta, glinianego, a nawet plastikowego – nie może zabraknąć w koszyku ze święconką. To jeden z głównych symboli Chrystusa Zmartwychwstałego. Rozumienie Jezusa jako baranka ofiarnego wywodzi się od słów św. Jana Chrzciciela: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1,29). Baranek, z nimbem krzyżowym wokół głowy i chorągwią triumfalną, jest symbolem zarazem ofiary i zwycięstwa.
Zwyczaj ustawiania baranka na stole wielkanocnym wprowadził w 1370 roku papież Urban V, w Polsce „Agnuszek” rozpowszechnił się w XVII wieku.
Ciasta
„Do trzech garcy mąki trzy kopy jaj bez białków, mleka dwie kwarty, drożdży wierzchowych pół kwarty...” – to początek przepisu podanego w „Spisie sekretów kulinarnych” przez znanego polskiego historyka filozofii Stefana Swieżawskiego. Receptura pochodziła od jednej z jego szlacheckich antenatek. Trudno wyobrazić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta