Jak wysłać na zaległy urlop do końca marca
Grażyna Ordak, dziennikarka „Rzeczpospolitej”
Czy wysłanie pracownika na zaległy urlop do końca marca kolejnego roku kalendarzowego to obowiązek pracodawcy i zatrudniony musi się temu podporządkować?
Nie jest to tak oczywiste. Art. 168 k.p. jest tak skonstruowany, że to raczej powinność pracodawcy, aby pracownikowi w takim terminie udzielić wypoczynku. Na ogół jednak szefowie interpretują ten przepis odmiennie i żądają, aby załogi wybrały zaległe urlopy do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego, przypadającego po tym, kiedy pracownicy uzyskali prawo do tego wypoczynku. Ponadto art. 168 k.p. jest niespójny z pozostałymi regulacjami urlopowymi zakładającymi stosowanie ich po wspólnych ustaleniach szefa i pracownika.
Eksperci nie są też pewni, czy pracownik ma obowiązek wykorzystać zaległy wypoczynek do końca marca. A już zupełnie gmatwa pracodawcom w głowach stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy (GNP-110-4560-46/07/PE). Wynika z niego, że urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta