Swojskie dróżki Jeruzalem
Od czasu kiedy muzułmanie wyparli ostatecznie krzyżowców z Jerozolimy, pielgrzymka do Ziemi Świętej stała się dla większości wiernych nieosiągalnym marzeniem.
Mogły sobie pozwolić na nią tylko jednostki – najodważniejsi i najbogatsi. Ale już w latach 1405 – 1420 pod Kordobą zbudowano pierwsze sanktuarium wzorowane na kościołach, ogrodach i ulicach Jerozolimy. Kolejne kalwarie – zespoły kaplic i kościołów symbolizujących stacje Męki Pańskiej, których projektanci odwoływali się do architektury świątyń Jerozolimy, zakładane na wzgórzach przypominających Golgotę – zaczęły powstawać szczególnie licznie po reformacji. Łącznie zbudowano w Europie około 700 kalwarii, w Polsce – ponad 60. Towarzyszył temu rozkwit pobożności pasyjnej, to jest poświęconej rozpamiętywaniu dziejów Chrystusa od pojmania w Ogrójcu do śmierci na krzyżu.
Kalwarie ciągle pełnią swe funkcje. Cały rok przybywają do nich pielgrzymi, by modlić się i rozważać dzieje Chrystusa. Szczególnie ożywają jednak kalwarie w Wielkim Tygodniu, gdy wierni odtwarzają ostatnie sceny z życia Chrystusa, w tym drogę krzyżową. Do kalwarii przybywają wówczas tysiące ludzi.
Kalwaria Pacławska – Jasna Góra Podkarpacia
Krajobraz Pogórza Przemyskiego – wzgórza, doliny i wąwozy – nadzwyczajnie przypomina okolice Jerozolimy. Tak przynajmniej uważał właściciel dóbr pacławskich Andrzej Maksymilian Fredro. W 1660 r., podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej odmierzył krokami i zapisał w diariuszu odległości między stacjami Męki Pańskiej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta