Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa z gminą czy z jej spółką

02 października 2009 | Poradnik dla samorządów | Michał Kubicz

Jedna z gmin utworzyła spółkę wodociągowo-kanalizacyjną, która miała być podmiotem wyspecjalizowanym w świadczeniu usług z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Spółka ta jest właścicielem istniejącej w gminie sieci wodociągowej. Jej zarząd postanowił nawiązać w zakresie prowadzonej działalności umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zamieszczono zatem we właściwym publikatorze ogłoszenie o koncesji na takie usługi.

Powstał jednak problem. Kto będzie podmiotem publicznym, z którym partner prywatny powinien prowadzić negocjacje i w ich wyniku zawrzeć umowę koncesji? Czy będzie to gmina, czy też utworzona przez gminę spółka? W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym i prawnym oraz biorąc pod uwagę zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o PPP definicję podmiotu publicznego, z której wynika, że takim może być zarówno gmina, jak i utworzona przez tę gminę spółka, możliwe do zastosowania są cztery rozwiązania.

Umowa ze spółką albo z gminą

Takie rozwiązanie miałoby jednak tę wadę, że byłoby gorzej widziane przez partnerów prywatnych, dla których jednostka samorządu terytorialnego jest poważniejszym kontrahentem niż spółka komunalna. Również gmina, nie będąc formalnie stroną umowy PPP, miałaby skromniejsze możliwości bezpośredniego rozliczania partnera prywatnego z jego obowiązków.

Jeżeli gmina rozwiąże ze swą spółką komunalną kwestię tytułu prawnego do sieci i sposób jej udostępnienia partnerowi prywatnemu, to umowa o PPP może zostać podpisana pomiędzy gminą a partnerem prywatnym. To rozwiązanie o tyle uzasadnione, że charakter gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej jako zadania własnego gminy wskazywałby na tę ostatnią jako na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8437

Spis treści
Zamów abonament