Ile dostanie podwładny, jeśli szef złamie jego prawa
Jeśli nieprawidłowo zwolniłeś pracownika dyscyplinarnie, a ten się odwołał, powinieneś liczyć się z tym, że będziesz zmuszony zapłacić mu odszkodowanie. I to przyznane według przepisów kodeksu cywilnego
Wiele sytuacji może spowodować, że pracodawca odpowie za swoje zaniedbania, wypłacając podwładnemu mniejsze lub większe kwoty. Może zrobić to zarówno na podstawie prawa pracy, jak i prawa cywilnego. Wbrew pozorom spraw z zastosowaniem tego ostatniego wcale nie jest mało. Poniżej przedstawiamy wachlarz zdarzeń, które do tego mogą doprowadzić.
Nowe horyzonty
Kodeks pracy daje pracownikowi prawo do odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie dyscyplinarne. Zgodnie z art. 58 k.p. wynosi ono tyle, ile wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ale nie więcej niż za trzy miesiące. Przez długi czas zarówno sądy, jak i eksperci stali na stanowisku, że to wszystko, co poszkodowany pracownik może dostać. Od 27 listopada 2007 r. jest inaczej.
Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem tego dnia, że „art. 58 w związku z art. 300 k.p. rozumiany w ten sposób, że wyłącza dochodzenie innych, niż określone w art. 58 k.p., roszczeń odszkodowawczych, związanych z bezprawnym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Orzeczenie to otwiera poszkodowanym pracownikom nową drogę do dochodzenia swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta