Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie może być płatne różnych formach

02 października 2009 | Poradnik dla samorządów | Bartosz Clemenz

Z istoty formuły PPP wynika, iż współpraca partnerów powinna się opierać na wzajemnym podziale zadań i ryzyka. Pamiętać przy tym należy, że partnerzy prywatni działają na zasadach rynkowych i każda planowana przez nich inwestycja oceniana będzie w kontekście możliwego do wypracowania zysku. Jednym słowem, to musi się im opłacać

W rezultacie budowa konkretnej infrastruktury publicznej na zasadach określonych w ustawie o PPP uzależniona będzie przede wszystkim od właściwości oraz uwarunkowań biznesowych danego przedsięwzięcia.

PPP nie jest tradycyjnie rozumianym zamówieniem, w którym wynagrodzenie jest z góry określone

Partnerzy prywatni nie tylko bowiem zechcą odzyskać poczynione w związku z wykonaniem danej inwestycji nakłady, ale także dążyć będą do osiągnięcia satysfakcjonującego ich zysku. Aby zachęcić podmioty prywatne do uczestniczenia we wspólnych przedsięwzięciach, często także tych mniej zyskownych albo wręcz niedochodowych, nowa ustawa dopuszcza wykonanie przez partnera prywatnego powierzonych zadań za odpowiednio uzgodnionym wynagrodzeniem płaconym bezpośrednio przez podmiot publiczny. W świetle ustawy podstawę współpracy stanowić będzie umowa, w której partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią. Podmiot publiczny zobowiązuje się natomiast do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego.

Zasadnicze formy wynagrodzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8437

Spis treści
Zamów abonament