Prawo do emerytury na nowych zasadach nie zależy od stażu ubezpieczeniowego
Do uzyskania świadczenia wystarczy, że kobieta skończy 60 lat a mężczyzna 65 lat. Choć czasem dobrze jest też mieć odpowiednią ilość okresów składkowych i nieskładkowych
Niedawno ukończyłam 51 lat. Dotychczas przepracowałam 23 lata, ale teraz nigdzie nie pracuję. W 1999 r. przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. Czy będę mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, jeśli do tego czasu nie podejmę już zatrudnienia? Według jakich zasad ZUS obliczy mi to świadczenie? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Po ukończeniu 60 roku życia czytelniczka będzie mogła nabyć prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również do okresowej emerytury kapitałowej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (z tzw. II filaru, czyli OFE).
Dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Osoby urodzone po tym dniu nabywają prawo do emerytury na podstawie art. 24 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta