Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anielski głos trzeciej płci

02 października 2009 | piątek+ | .Jacek Marczyński
Cecilia Bartoli - Sacrificium
źródło: Rzeczpospolita
Cecilia Bartoli - Sacrificium
Senesino,  Francesco Bernardi (1680 – 1759),  przydomek wziął od rodzinnej Sieny. Był znany w całych Włoszech, gdy w 1719 r. w Dreźnie usłyszał go Haendel i zabrał do swego londyńskiego teatru. Tam zaśpiewał  17 ról w jego operach. Kiedy  w 1735 r. postanowił wrócić do Włoch, wszystkie Angielki płakały. Jak pisano, miał głos silny, czysty, wyrównany  i słodki.
źródło: topfoto
Senesino, Francesco Bernardi (1680 – 1759), przydomek wziął od rodzinnej Sieny. Był znany w całych Włoszech, gdy w 1719 r. w Dreźnie usłyszał go Haendel i zabrał do swego londyńskiego teatru. Tam zaśpiewał 17 ról w jego operach. Kiedy w 1735 r. postanowił wrócić do Włoch, wszystkie Angielki płakały. Jak pisano, miał głos silny, czysty, wyrównany i słodki.
Caffarelli, Gaetano Maiorano (1710-1783),  jego talent odkrył Domenico Caffarelli, stąd pseudonim artysty. Śpiewał z sukcesem w całej Europie, ale podczas występów w Londynie pozostał w cieniu Farinellego. Najsilniej jednak związany był z Neapolem, gdzie na starość mieszkał w dwóch pałacach. Znany z awanturniczego trybu życia, licznych romansów i pojedynków.
źródło: Forum
Caffarelli, Gaetano Maiorano (1710-1783), jego talent odkrył Domenico Caffarelli, stąd pseudonim artysty. Śpiewał z sukcesem w całej Europie, ale podczas występów w Londynie pozostał w cieniu Farinellego. Najsilniej jednak związany był z Neapolem, gdzie na starość mieszkał w dwóch pałacach. Znany z awanturniczego trybu życia, licznych romansów i pojedynków.
Farinelli, Carlo Broschi  (1710 – 1782),  z pochodzenia szlachcic, co było rzadkością wśród kastratów. Podczas nauki wspierała go rodzina Farina, stąd pseudonim. Gdy głosem podbił Europę, w 1737 r. został zaproszony na hiszpański dwór i za 50 tys. franków rocznie leczył Filipa V z melancholii codziennym śpiewem. Pozostał tam ponad 20 lat, w czasie wolnym zbudował  w Madrycie operę.
źródło: Corbis
Farinelli, Carlo Broschi (1710 – 1782), z pochodzenia szlachcic, co było rzadkością wśród kastratów. Podczas nauki wspierała go rodzina Farina, stąd pseudonim. Gdy głosem podbił Europę, w 1737 r. został zaproszony na hiszpański dwór i za 50 tys. franków rocznie leczył Filipa V z melancholii codziennym śpiewem. Pozostał tam ponad 20 lat, w czasie wolnym zbudował w Madrycie operę.
Cecilia Bartoli: – Ta płyta to najtrudniejsze przedsięwzięcie w mojej karierze
źródło: decca
Cecilia Bartoli: – Ta płyta to najtrudniejsze przedsięwzięcie w mojej karierze

Tylko tak niezwykła artystka jak Cecilia Bartoli mogła się odważyć na szalony pomysł, by zaśpiewać jak kastraci. I przypomnieć tragiczny los setek tysięcy chłopców okaleczonych w imię sztuki

Z Cecilią Bartoli udało mi się porozmawiać, gdy po próbie dotarła do hotelu w Neapolu. Zakończyła już pracę nad płytą „Sacrificium”, która dziś ma światową premierę, a z polską ceną pojawi się u nas w połowie października. Niebawem rozpoczyna jednak wielomiesięczne tournée po Europie, do którego musi się przygotować.

Płyta odniesie z pewnością sukces, jak wszystkie poprzednie przez nią nagrane. Powiedzieć, że Cecilia Bartoli jest gwiazdą pierwszej wielkości, to za mało. Bilety na jej koncerty rozchodzą się błyskawicznie. Gdy tylko Włoszka o promiennym uśmiechu pojawi się na estradzie, publiczność szaleje z entuzjazmu, który potęguje się z każdym kolejnym utworem. A przecież nie śpiewa popularnych piosenek, lecz ambitny, wręcz wyrafinowany repertuar: wydobyte z zapomnienia arie Vivaldiego, Salieriego czy fragmenty barokowych oratoriów.

– To najtrudniejsze przedsięwzięcie w mojej karierze – zaczyna rozmowę o nowej płycie. Jak typowa Włoszka mówi dużo, szybko, z niesamowitą energią. – Czy zdaje pan sobie sprawę, że w XVIII wieku w samych Włoszech zabiegowi kastracji poddawano co roku cztery tysiące chłopców? – pyta i, nie czekając na odpowiedź, kontynuuje: – Najwyżej 10 procent z nich zostawało potem śpiewakami, sławę i bogactwo zdobywało kilku. Istotną zaś rolę w rozwoju tego procederu odegrał Kościół katolicki.

Hiszpański eunuch ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8437

Spis treści
Zamów abonament