Nie każdy dostanie odprawę rentową
Pracodawcy mają obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej na rzecz pracowników odchodzących na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. W praktyce powstają wątpliwości, komu świadczenie się należy
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 921 § 1 k.p. Zatem odprawa taka ma charakter świadczenia socjalnego związanego z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę i ma na celu ułatwienie mu przystosowania się do nowych warunków życiowych.
Związek z uzyskaniem uprawnień
Powszechnie przyjmuje się, że pojęcie związku między ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę lub emeryturę należy rozumieć bardzo szeroko. Zasadniczo chodzi tu o związek przyczynowy, czyli powiązanie ustania stosunku pracy z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę. Zwykle wystarczające jest, że występuje określone następstwo w czasie między rozwiązaniem stosunku pracy a uzyskaniem przez pracownika renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury.
Przykładowo, pracownik rozwiązuje umowę o pracę, aby skorzystać z przysługującego mu prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta