Przelew wierzytelności: hipoteka przechodzi automatycznie
Wątpliwości budzi dopuszczalność przeniesienia części hipoteki, która jest przecież ograniczonym prawem rzeczowym – pisze radca prawny z Kancelarii Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy
Znowelizowana 26 czerwca ustawa o księgach wieczystych i hipotece (DzU nr 131, poz. 1975) wprowadza istotne zmiany przepisów dotyczących przelewu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.
Co wynika z porównań
Obecny art. 79 ustawy jest wyrazem zasady akcesoryjności hipoteki, tj. powiązania jej z zabezpieczoną wierzytelnością. Hipoteka istnieje, jeśli istnieje wierzytelność, którą zabezpiecza. W konsekwencji wierzytelność hipoteczna co do zasady może być przeniesiona jedynie wraz z hipoteką, a hipoteka samodzielnie nie może być przedmiotem obrotu. Dotyczy to hipoteki zwykłej.
Nieco inaczej jest przy hipotece kaucyjnej. Zabezpieczona przez nią wierzytelność może być przeniesiona bez hipoteki kaucyjnej, jeśli strony tak się umówią (obecny art. 107 ustawy). W wypadku hipoteki kaucyjnej zasada akcesoryjności doznaje zatem istotnego rozluźnienia.
Jeżeli dzisiaj przenosi się wierzytelność zabezpieczoną hipoteką zwykłą, to oprócz umowy przelewu wierzytelności zawiera się także umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta