Wcześniejszy zwrot leasingowanej nieruchomości oznacza korektę rozliczeń
Trudna sytuacja na rynku nieruchomości powoduje, że niektórzy leasingobiorcy nie są w stanie płacić uzgodnionych rat leasingowych. Dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy i zwrotu nieruchomości. Trzeba wówczas odpowiednio skorygować naliczony przy jej zawarciu VAT
Są jednak wątpliwości, jak to zrobić.
Po spełnieniu pewnych ustawowych warunków umowa leasingu finansowego nieruchomości (np. budynku z gruntem) może być dla celów VAT traktowana nie jako świadczenie usługi, a jako dostawa towaru. Wówczas należny VAT rozliczany jest jednorazowo przy podpisaniu umowy i wydaniu jej przedmiotu, a nie przy zapłacie poszczególnych, rozłożonych w czasie rat leasingowych.
Gdy dojdzie do przedwczesnego rozwiązania umowy leasingu i zwrotu na rzecz leasingodawcy przedmiotu leasingu, powstaje problem, czy i o jaką kwotę należy obniżyć wartości wykazane na pierwotnej fakturze .
PrzykładSpółka A (leasingodawca) zawarła ze spółką B (leasingobiorca) umowę leasingu finansowego budynku wraz z gruntem na dziesięć lat. Umowa spełniała warunki uznania jej za dostawę towarów. Z tego względu A wystawiła w ustawowym terminie fakturę VAT na pierwszą ratę leasingową wraz z VAT naliczonym od sumy opłat należnych za cały dziesięcioletni okres umowy.
Po upływie trzech lat z przyczyn leżących po stronie leasingobiorcy doszło do przedterminowego rozwiązania umowy przez leasingodawcę. Czy A powinna skorygować fakturę VAT
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta