Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlopowe wypłacamy na nowych zasadach

10 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Marta Gadomska

Nawet gdy pracownik ma pół etatu, to nie ma podstaw, aby ekwiwalent za jeden dzień jego wakacji dzielić przez cztery godziny. Jest jednak przepis, który każe obniżyć współczynnik ekwiwalentowy w stosunku do wymiaru zatrudnienia

Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Od 3 listopada obowiązuje ono w znowelizowanej wersji. Opisujemy szczegółowo najważniejsze zmiany.

Ważny stan konta

Pobory uzyskane czy wypłacone? To pytanie dręczyło tych, którym przyszło liczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop ze składników zmiennych przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesiąc.

Z przepisów wynikało, że te pobory uwzględnia się w przeciętnej, miesięcznej wysokości uzyskanej przez pracownika w trzech miesiącach poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Wątpliwości pracodawców budziło słowo „uzyskane”, bo Inspekcja Pracy interpretowała je jako „wypłacone” („GPP” – 110-4560-1025/08/PE).

Problem zniknął 3 listopada. Teraz z § 16 rozporządzenia urlopowego wynika bezpośrednio, że chodzi o składniki wypłacone. W podstawie wymiaru ekwiwalentu urlopowego uwzględniamy je zatem dopiero wtedy, gdy pracownik będzie mógł nimi fizycznie dysponować.

Przykład

Pani Jagoda odchodzi z firmy w grudniu. Pensję dostaje ósmego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jej zarobki to

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8495

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament