O należnej daninie decyduje wartość nieruchomości
Urząd oblicza podstawę opodatkowania nieodpłatnej służebności, odnosząc się do wartości całej nieruchomości. Tak nakazują przepisy. Nieważne, że nie przystają do życia
1 stycznia 2007 r. weszła w życie zmiana do ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 45, poz. 207 ze zm.) zmieniająca m.in. zasady obliczania podstawy opodatkowania tym podatkiem w odniesieniu do nieodpłatnych służebności osobistych (art. 13 ust. 3 ustawy).
W wyniku tej nowelizacji dla potrzeb obliczenia kwoty należnego podatku z tytułu ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej jej roczna wartość została ustalona jako 4 proc. wartości rzeczy obciążonej służebnością (art. 13 ust. 3 ustawy).
Jeśli służebność została ustanowiona na czas nieokreślony (np. na czas życia uprawnionego), podstawą opodatkowania, w myśl art. 13 ust. 1 pkt 2 zmienionej ustawy, jest 4 proc. wartości obciążonej nieruchomości przemnożone przez 10 lat, czyli de facto 40 proc. wartości całej nieruchomości, na której służebność ta została ustanowiona.
Rzeczywisty cel czy pomyłka
Zasada liczenia podstawy opodatkowania od wartości całej nieruchomości obciążonej nieodpłatną służebnością osobistą jest zarzewiem koszmarnego nieporozumienia, które już zaczęło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta