Kupują muzea i kolekcjonerzy
Mijający rok był udany dla zwycięzców ubiegłorocznego rankingu młodych twórców. Rafał Bujnowski, Wojciech Bąkowski, Norman Leto, Olaf Brzeski uczestniczyli w ważnych wystawach i wydarzeniach artystycznych. Ich prace trafiły do prestiżowych zbiorów instytucjonalnych
18 grudnia 2008 r. po raz pierwszy opublikowaliśmy w „Moich Pieniądzach” Kompas Młodej Sztuki. Ranking obejmował 217 polskich artystów współczesnych, którzy nie ukończyli 35 lat. Zostali oni wytypowani przez ok. 80 prestiżowych galerii, zarówno komercyjnych (m.in. Starmach Gallery, Zderzak, Raster, Nova, Program), jak i zajmujących się tylko propagowaniem sztuki (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, Bunkier Sztuki).
Po roku sprawdziliśmy, jak twórcy z czołówki rankingu radzili sobie w ostatnim czasie na rynku. Podsumowanie ich dokonań na ogół wypada bardzo korzystnie.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kupiło rysunki węglem na papierze lidera rankingu Rafała Bujnowskiego (należał on do słynnej już Grupy Ładnie wraz m.in. z Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim). Do łódzkiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej trafiły natomiast jego prace z serii „Obrazy wideo”.
Pojawienie się w prestiżowych kolekcjach jest dla artysty ogromnym wyróżnieniem. Nasze instytucje państwowe wyraźnie ożywiły się w roli klienta na rynku sztuki. W innych krajach podobne instytucje od lat zajmują się tego typu mecenatem na dużą skalę.
Wartość prac Rafała Bujnowskiego nie zmieniła się radykalnie. Jest on jednym z nielicznych polskich artystów, których dzieła są licytowane w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych na świecie, również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta