Po zapachy do Bolestraszyc
Mówi się, że różanecznik żółty sprowadzili do Polski przed stuleciami Tatarzy. Dziś rośnie w najmniejszym w Polsce rezerwacie oraz w arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach. Na ochronę tej i innych unikatowych roślin placówka pozyskała unijne dofinansowanie
Siedziba Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach znajduje się 7 km na północny wschód od Przemyśla, w dworku, dziś pieczołowicie odremontowanym, w którym mieszkał malarz Piotr Michałowski. Trudno o dogodniejsze dla takiej placówki miejsce – wokół dworku bowiem zachowało się dawne założenie dworskiego parku z końca XVIII i z pierwszej połowy XIX w. Z czasem do starych drzew dosadzano nowsze: topole białe – białodrzewy, jesiony wyniosłe, kasztanowce, modrzewie – liczą sobie przynajmniej kilkadziesiąt lat. Kto odwiedzi Bolestraszyce z początkiem lipca, może liczyć nie tylko na niezapomniane widoki, ale i w letnim słońcu dać się oszołomić zapachom: kwitną właśnie jaśminy, akacje, róże…
Zajmujące 28 ha Bolestraszyce są jednym z siedmiu arboretów parkowych w Polsce, jedynym na południu kraju, leżą na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Przemyskiego. Dlatego właśnie tutejsza flora jest mocno zróżnicowana. Dodatkowo Arboretum i Zakładowi Fizjografii w Bolestraszycach podlega leśne arboretum w odległej ok. 25 km Cisowej (283 ha), które położone jest w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego na terenie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Jedną z wielu ciekawostek Bolestraszyc są zgrupowane w sadzie nieopodal dworu drzewa owocowe, tworzące kolekcje pomologiczną – jabłonie i grusze starych lokalnych odmian z okolic Przemyśla i Sanoka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta