Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata za postępowanie podwładnego

25 czerwca 2010 | Dobra firma | Tomasz Poznański

Jeśli zatrudniony popełni przestępstwo na szkodę firmy, możesz go zwolnić dyscyplinarnie. Masz także prawo żądać od niego odszkodowania i to zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i karnym

Najczęściej spotykane przestępstwa popełniane przez pracowników to kradzież, przywłaszczenie mienia i oszustwo. Wszystkie charakteryzują się tym, że pracodawca ponosi szkodę.

Rzadko zdarza się, aby podwładny sam podjął działania rekompensujące poniesione przez szefa straty, dlatego to pracodawca musi zdecydowanie reagować. Może uzyskać odszkodowanie w postępowaniu cywilnym, ale dużo w tym zakresie ugra także w postępowaniu karnym.

Bez policji

Przypominamy, że pracodawca nie musi nikogo zawiadamiać o popełnieniu przestępstwa przez pracownika. Obowiązek taki dotyczy wyłącznie najpoważniejszych czynów, np. zabójstwa. Może się więc zdarzyć, że np. właściciel sklepu, któremu kasjerka ukradła z kasy 1000 zł, ale po ujawnieniu tego oddała zabraną kwotę, odstąpi od kroków na rzecz uruchomienia postępowania karnego.

W postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez organy ścigania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8657

Spis treści

Logistyka Transport Spedycja

Zamów abonament